Tempelflickan Pocky och tvättbjörnen Rockys äventyr var ett fantastiskt roligt skjutaspel till Super Nintendo (och även till PC Engine och andra format). Ibland mer känt under originalnamnet Kiki Kaikai handlar det om typiskt japanska spöken och monster som invaderar det fredliga körsbärsblomlandet.
Nu ska det släppas en uppföljare till Playstation 2, många år senare. Upplägget är fortfarande likadant och grafiken är lyckligtvis pixlad snarare än simpla polygoner (små obskyra utvecklare brukar ju tyvärr inte prestera några mästerverk i 3D till konsolen). Det som är mest uppenbart är att båda huvudpersonerna designats om. Pocky har blivit mer en typisk animeflicka och Rocky, om det nu fortfarande är han överhuvudtaget, har blivit ett litet djur med brinnande svans snarare än en rundlagd tvättbjörn.
Vi kan vänta oss ett lagom flummigt och hyperjapanskt skjutaspel när det släpps i januari i Japan. Chansen att det kommer hit är nog minimal, men å andra sidan är det Taito som är utgivare och de ägs ju numera av Square-Enix så helt omöjligt är det inte.
(bilder från Game Watch)