Innan Pokémon Legends Arceus släpptes fanns det en viss oro bland seriens fans om huruvida det skulle leva upp till ambitionerna om en ny sorts upplevelse med en öppen värld. Lyckligtvis fick äventyret genomgående positiva recensioner och riktigt många är redan igång med att utforska Hisui-regionen.
Nu kan Gamesindustry.biz avslöja att Pokémon Legends: Arceus gjort braksuccé i Storbritannien. Det är i sig inget överraskande, men det är faktiskt den fjärde största lanseringen i seriens mer än 25-åriga historia. Och då ska man minnas att mycket idag är digital försäljning som inte räknas, så hade dessa spel varit med, snackar vi eventuellt om ett rekord!
Det nya Pokémon-spelet stod för nästan hälften av den fysiska försäljningen i Storbritannien förra veckan, och flera butiker rapporterade att de hade slut på exemplar redan några timmar efter lanseringen. Uncharted: The Legacy of Thieves Collection, som släpptes samma dag som Pokémon Legends: Arceus, är som synes det enda andra nya spelet på topp tio i Storbritannien.