Ett nytt musikspel där du spelar på en gitarr för att matcha noter på skärmen, kan det vara något? Jaså, du har redan åtta stycken sådana. Om gitarren är en riktig elgitarr med strängar och förstärkare då? Lite mer intressant, eller hur?
Kotaku skriver idag om Power Gig: Rise of the Sixstring, som utvecklas av nya studion Seven 45 Studios. Power Gig är tänkt att skeppas med en elgitarr, tre fjärdedelar så stor som en riktig, som kan kopplas både till förstärkare och en spelkonsol.
Som synes på bilderna finns färgmarkörer på sidan av gitarrhalsen, men i stället för knappar ska vi alltså använda strängar för att spela. I låtarna kommer vi ombedas att både spela riktiga ackord och enskilda noter. Ingen svajarm eller tiltsensor finns, men en variant av Star Power ska ändå finnas med i Power Gig.
Även trummor och sång ska finnas med i Power Gig, men Seven 45 har ännu inte avslöjat något om resten av instrumenten, och inte heller något om låtlistan eller utgivare. Spelet ska släppas till Xbox 360 och Playstation 3 till hösten och vi är väldigt nyfikna.
