Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Gamereactor
Sport

"Real Madrid rånar", sa Lamine Yamal och helvetet brakade loss

Barça-spelaren deltar också i Kings League, och i ett streamingevenemang sa han att Real Madrid rånar.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

72 timmar före säsongens första Clásico mellan Real Madrid och Barcelona i LaLiga har Lamine Yamal utlöst kontroversen och sagt att Real Madrid "rånar". Det hände i ett samtal som en del av hans engagemang i Kings League, amatörfotbollstävlingen som leds av streamers, som skapades 2022 av Gerard Piqué. Tävlingen, som streamas gratis på Twitch och YouTube, har nyligen expanderat till andra marknader i Europa, Latinamerika och till och med Mellanöstern och Afrika.

Lamine Yamal, ägare till La Capital FC, hans eget Kings League-lag som debuterade den här säsongen, pratade med Ibai Llanos, en av de mest populära streamarna i Spanien, som också är ägare till en av de ursprungliga Kings League-klubbarna, Porcinos. Llanos, som också är en känd Real Madrid-supporter, frågade Yamal om "Porcions verkade som Madrid" för honom. Och Yamal svarade: "Ja, de rånar, de klagar, de gör saker...".

"Åh, Real Madrid rånar?", avbröt Ibai. Piqué, bredvid honom, skrattade: "Mannen, alla vet det", följt av en serie nervösa skratt, där värden bad om lugn.

Videon blev viral och Amals ord utlöste naturligtvis en stor kontrovers, med människor på ena sidan som hyllade honom och hyllade hans ord, och människor på andra sidan som var upprörda och bad om en ursäkt och respekt för sina rivaler. Journalister och förståsigpåare i det populära TV-programmet El Chiringuito hamnade i en annan av sina vanliga hetsiga bråk som också blev viral. Media profiterade säkert på Yamals ord för att exploatera antingen fanatism eller ångest från sina culés eller madridistas läsare.

Tror Lamine Yamal verkligen att Real Madrid rånar? Det spelar ingen roll

I själva verket bör Yamals ord inte tas ur sitt sammanhang: det var en lättsam konversation mellan streamers som retade varandra (i ett annat viralt ögonblick frågade Llanos Yamal om han skulle göra mål på Bernabéu på söndag och fotbollsspelaren svarade att han redan gjorde det, "förra gången jag gick... hur mycket, 0-4?"), och fortsatte med att prata om en tävling som inte har något att göra med Real Madrid eller Barcelona eller professionell fotboll.

Faktum är att samtalet gjordes för att marknadsföra vad Kings League kallar "den nya Clásico", en match mellan Ibais Porcinos och Lamines La Capital som äger rum på fredag.

Huruvida Yamal faktiskt tror att Real Madrid rånar och betalar domare är ett annat ämne. Förmodligen skulle många Real Madrid-spelare tycka annorlunda. Vad tror du? Gick Lamine Yamal för långt, eller blir folk helt enkelt arga på ingenting?

"Real Madrid rånar", sa Lamine Yamal och helvetet brakade loss
Marta Fernández Jiménez / Shutterstock


Loading next content