Det har i omgångar ryktats att Red Dead Redemption 2 skulle vara på väg i uppdaterat skick till både Playstation 5 och Xbox Series S/X, samt dessutom i en version till Switch 2. Så sent som i maj kunde våra egna källor verifiera detta, men det var ett halvår sedan och inget konkret (annat än fler rykten) har hänt sedan dess.
Och det har det väl egentligen inte idag heller. Men nu har vi fått ett första mycket konkret tecken på att Rockstar faktiskt ändå kommer ihåg sin älskade serie. Den amerikanska organisationen som åldersmärker spel, ESRB, har nämligen just granskat Red Dead Redemption till Playstation 5, Xbox Series S/X och Switch 2. Ettan alltså, inte del två.
Det släpptes till PC så sent som förra året och inkluderade kraftigt uppdaterad grafik och stöd för högre upplösningar, vilket förmodligen ger en tydlig indikation på vad vi kan förvänta oss. Förmodligen kommer bättre grafik och det faktum att originalet är 15 år gammalt (många har missat det) räcka för att få miljontals exemplar att flyga ur hyllorna.
Det här får oss dock att storögt fundera över varför Rockstar fortsätter behandla Red Dead Redemption 2 - ett av tidernas bäst sålda spel - så styvmoderligt med begränsat onlinestöd och total avsaknad av extra innehåll, samt heller inga uppdaterade versioner till modern konsolhårdvara. Om det någonsin kommer, så är det alltså i sluttampen för Playstation 5 och Xbox Series S/X som väntas få sina respektive ersättare inom två eller maximalt tre år.
Men nu när vi vet att John Marstons äventyr ska få nytt liv, kommer du passa på att uppleva Red Dead Redemption för första gången eller kanske köra igenom det igen nu när det kommer i uppdaterat skick?

Redo att inta konsolerna i uppdaterat skick.