Det är nästan synd om Battleborn. Visst, det har sina brister men är fortfarande underhållande och det känns lite orättvist hur hårt det befinner sig i Overwatchs skugga.
2K Games ägare Take-Two sade nyligen att spelet ändå säljer bättre än det första Borderlands gjorde, men det spelet hade å andra sidan en extremt trogen skara spelare som sakteliga växte till enorma nivåer. Frågan är om Battleborn kommer kunna upprepa bedriften?
Men än har de inte gett upp. Bara tre veckor efter lanseringen går det nu att köpa det på Steam för nästan halva priset. I USA är det Memorial Day-helg och därför är det ett ypperligt tillfälle att försöka etablera fler spelare, och det gynnar såklart även oss hemma i Sverige. Har du varit nyfiken, så passa på nu när det är 40% billigare.