Under Sonys Playstation 5-visning utannonserades att Capcom arbetar på Resident Evil Village, vilket alltså är det åttonde ordinarie spelet i den anrika skräckserien. När det kommer, vet vi däremot inte, och Capcom har heller inte gett några ledtrådar.
Däremot har de nu delat med sig av lite besked om hur utvecklingen fortskrider via Famitsu (översatt av BlackKite), och slår där fast att Resident Evil Village är färdigt till ungefär 60%. Att det ska komma tidigt 2021 som det tidigare snackats om, verkar alltså osannolikt.
Capcom poängterar också att titeln inte innehåller någon '8', även om "Village"-logon gömmer en romersk åtta. De säger också att byn skräckäventyret utspelas i, är en form av protagonist i sig självt. Kryptiskt, men visar ändå att plasten är viktigare än man kanske kan tro.
Till sist utlovas mer information om spelet nästa månad.