Skip to main content
Gamereactor Nyheter Grand Theft Auto V
Nyheter

Riktiga gängmedlemmar gör rösterna i GTA V

Rockstar satsar på autenticitet genom att anlita gängmedlemmar istället för skådespelare i sin strävan efter att bygga en "äkta" värld av brott
Pard Madrid 4 september 2013

Rockstar Games vill ge spelaren en så verklig känsla av att tillhöra den kriminella världen som möjligt i Grand Theft Auto V. De har därför rekryterat en person som fått i uppdrag att hitta riktiga gängmedlemmar som vill spela in rösterna till karaktärerna, istället för att hyra in en "goofy LA actor" att göra jobbet.

Förmågorna inkluderar enligt utsago hårdkokta, tatuerade medlemmar av ett gatugäng med ursprung i El Salvador, varav en kommit ut från fängelset så sent som dagen innan han klev in i studion.

De nya stjärnskotten har dessutom fått utrymme att improvisera, eftersom de gärna tittade på sina repliker och påpekade att de själva aldrig skulle ha sagt något liknande. Rockstar valde då att låta gängmedlemmarna formulera sig som de skulle ha gjort i samma situation, för att på så vis uppnå största möjliga äkthetskänsla.

Fullständig profil 76 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.