Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Gamereactor
nyheter
Transformers: Rise of the Beasts

Rise of the Beasts är den kortaste Transformers-filmen hittills

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

Det har nog inte undgått någon att blockbusters blivit längre och längre, inte minst under de senaste tio åren. Det är lite av en ovälkommen trend som Transformers precis som många andra serier gjort sig skyldiga till, men den nya Rise of the Beasts ser ut att faktiskt bryta mönstret. Om vi räknar bort Bumblebee som var en spinn-off så är Rise of the Beasts den hittills kortaste med en bekräftad speltid på strax under två timmar.

Jämfört med föregångarna är skillnaden stor och inte minst då ställt vid sidan av Age of Extinction som klockade in på rysliga två timmar och 45 minuter. Förhoppningsvis är detta ett gott tecken och vi håller tummarna för att Rise of the Beasts kan erbjuda en lika kul och fartfylld historia som Bumblebee gjorde med ungefär samma speltid. Nedan är en fullständig lista på alla Transformers-filmer och deras respektive längd.


  • Transformers: Age of Extinction - 2:45

  • Transformers: Dark of the Moon - 2:34

  • Transformers: The Last Knight - 2:34

  • Transformers: Revenge of the Fallen - 2:30

  • Transformers - 2:24

  • Bumblebee - 1:54

Vad tror du om den kortare speltiden, är det ett gott tecken eller hade du hoppats på en betydligt längre film?

Transformers: Rise of the Beasts
Short and sweet, precis så det ska vara! Nu håller vi tummarna för att detta blir bra.

Relaterade texter

Transformers: Rise of the BeastsScore

Transformers: Rise of the Beasts

FILMRECENSION. Skrivet av Marcus Persson

Plåtburkarna från rymden är tillbaka för att ännu en gång leverera ett stycke explosivt nonsens och Mackan är inte speciellt imponerad.



Loading next content