Rockstar var oeniga kring hur mycket skräp det skulle finnas på gatorna i GTA-spelen
Detaljer är ofta det som berikar ett spel lite extra och Rockstars öppna världar i Grand Theft Auto-spelen har ofta känts levande på ett vis som få andra spelutvecklare lyckas med. Men det är inte alltid man är överens om alla dessa detaljer och nu har en föredetta anställd delat med sig om lite information gällande något så simpelt som skräpet vi ser på gatorna.
Obbe Vermeij som arbetade på både Grand Theft Auto III och San Andreas har sagt att gatorna i den tredje delen kändes alldeles för rena, så han adderade skräp. Han delade med sig av följande på X: "It is a single rectangle that occasionally moves with the wind. It can also be dragged along by passing cars. The artists created four textures for it. Two newspapers and two leaves."
När det var dags för San Andreas fick han dock ta bort detta då andra utvecklare på studion inte tyckte om det: "Not everyone on the team liked the litter. I removed it for San Andreas because I eventually lost the argument."
Det återstår att se hur skitiga, eller rena, gatorna blir i det kommande GTA VI.







