Manchester City hölls undan med 0-0 mot Sunderland, men det goda är att Rodri återvände till truppen efter en hamstringsskada. Den spanske mittfältaren spelade för sista gången i november och spelade bara två 90-minutersmatcher i Premier League under 2025 på grund av en rad skador.
Men Rodri blev en av lagets bästa spelare och bytte in i halvtid som ersättare för Nico González. Manager Pep Guardiola berömde Rodri och sade att han "förändrade spelet". "Han bevisade på 45 minuter att han är bäst på sin position."
Guardiola förklarade att de kommer att ha mindre problem med Rodri i laget. "Han bröt linjerna, vi rörde oss bättre och ett och ett halvt år utan honom saknade vi honom mycket. Förhoppningsvis kan han hålla sig i form eftersom han gör oss till ett bättre lag."
Före matchen var Guardiola stolta över att ha varit det bäst presterande Premier League-laget i de senaste tio av femton matcher, även om de saknat många spelare, men de kommer att vara starkare med Rodri. Trots oavgjort är de bara fyra poäng bakom ledarna Arsenal.