För några dagar sedan rapporterade vi att nästa Transformers-film kommer att introducera Beast Wars-universumet i en film som ska utspela sig på 1990-talet, vilket gör den till en uppföljare till Bumblebee. Nu kan vi berätta vem som kommer att ge röst åt Optimus Primal i denna rulle, och det blir ingen mindre än Ron Perlman (känd för bland annat Hellboy och Sons of Anarchy).
Perlman, som tidigare har gett röst åt karaktären i den animerade serien Transformers: Power of the Primes, spelar alltså Optimus Primal, som är ledare för Maximals. Även om hans namn liknar Optimus Prime, är Primal inte Prime utan antog namnet för att hedra den legendariska Autoboten. Optimus Prime har därför fortfarande Peter Cullens mullrande röst, och i den här filmen ska vi tydligen få veta varför Prime är så djupt kopplad till jorden och mänskligheten.
Anthony Ramos och Dominique Fishback arbetar båda med filmen och Stephen Caple Jr. (Creed II) regisserar. Transformers: Rise of the Beasts släpps den 24 juni 2022, vilket är mindre än ett år bort. Det innebär att vi förmodligen kan se fram emot att få höra mycket mer om den under de kommande månaderna.