Filmen:
Få filmserier är så seglivade som den Rosa Pantern. Redan 1963 startade den med Peter Sellers i rollen som den klantige inspektör Clouseau. Tillsammans med regissören Blake Edwards producerade de en hel drös Rosa Pantern-filmer av varierande kvalité och för många är idag Clouseau synonymt med Peter Sellers. Så det var ingen dålig utmaning den relativt oerfarne regissören Shawn Levy ställdes inför när han 2006 bestämde sig för att också göra en film om den underliga inspektören.
Den här gången var det komikergeniet (nåja, han har faktiskt gjort några roliga filmer tidigare i sin karriär) Steve Martin som axlar rollen som Jacques Clouseau och Kevin Kline spelar den sluge polischefen Dreyfus. När den franske förbundskaptenen i fotboll Gluant (Jason Statham) plötsligt dör mitt på fotbollsplan försvinner samtidigt hans diamantring. Polischefen Dreyfus anlitar Clouseau för att leta rätt på mördaren och diamantringen. Men planerar samtidigt att förnedra Clouseau och ta över polisutredningen vid rätt tillfälle.
Dagisskämt och prutthumor kan vara roligt ibland. Om rätt personer ligger bakom men här känns det bara fel. Steve Martin har säkert hur kul som helst när han flamsar runt men roligt är det inte. Regissören Shawn Levy har inte lyckats leverera den fräscha nystart som vi ville ha utan bara en stor gäspning. Skådespeleriet är inte det bästa. Kevin Kline är direkt usel som Dreyfus och Steve Martin överagerar å det grövsta.
Bilden:
Bilden i Rosa Pantern är hygglig med fin skärpa och mycket detaljer. Det luktar verkligen High Definition men det krävs mer än så för att bildupplevelsen ska bli total. Tyvärr har de inte lyckats med färgerna som saknar stuns och gör att bilden ser platt och tråkig ut. Svärtan får godkänt. Rosa Pantern har bara tre år på nacken och en viss nivå av standard kan man förvänta sig. Skärpan är det som sagt inget fel på men de har inte lyckats med resten.
Ljudet:
Sony bjuder på en Dolby TrueHD-ljudmix som överraskar. Den är dynamisk och känns närvarande. Dialogen är kristallklar och snyggt placerad på de främre högtalarna. Surroundhögtalarna kunde ha utnyttjats bättre. Nu är det bara scenerna vid fotbollstadion som ger surroundkänsla. Basen är ljudmixens stora höjdpunkt. Den är tight och riktigt kraftfull så vrid upp volumen bara. Rosa Pantern är ingen hejdundrande ljudupplevelse men gör inte bort sig heller.
Extramaterialet:
Regissören Shawn Levy har bemödat sig med att göra ett kommentatorsspår som tyvärr är ganska tråkig. En allt mer populär funktion på Blu-ray-filmer är Picture-in-Picture-spår. I Rosa Pantern består det av faktarutor som poppar upp med jämna mellanrum. En del skojig information faktiskt. Det finns även några kortare dokumentärer med varierande tema. De består tyvärr mest av fjäsk och bör undvikas.
Något som jag uppskattade var dock "Sleuth-cams". Det är råklipp från inspelningarna utan intervjutrams, tre olika scener får vi se på det här sättet. Sen finns ett gäng borttagna scener också på totalt 24 minuter. Men de tillför inget sevärt. Till sist finns några musikvideos från Beyonce. Extramaterialet på Rosa Pantern är variationsrikt men inte något att hetsa upp sig över.