Grand Theft Auto VI-trailern har, som förväntat, dammsugits på detaljer och analyserats hit och dit sedan den släpptes för en knapp månad sedan, och en av de hetaste diskussionspunkterna har varit frågan om vem som röstskådespelar huvudkaraktärerna. Nu tycker sig fans ha kommit något på spåren vad gäller den kvinnliga parten av duon, Lucia.
Enligt gängse teorier, som bland annat framhävs av den idoge GTA-bevakaren och Twitter/X-användaren Dyllie, pekar oddsen mot skådespelerskan Manni L Perez. Man menar att den New York-baserade Perez liknar Lucia väldigt mycket till utseendet, och att hennes röst även påminner om Lucias i trailern.
Perez har tidigare varit med i TV-serier som Law and Order och Jessica Jones och hon - kanske av störst betydelse - hade även en mindre roll i GTA V. Givetvis är inget av detta mer än rykten, men även sådana har ju olika grader av sanningshalt.

Vad tror du om ryktet?