Svenska
Gamereactor
nyheter
Resident Evil Requiem

Rykte: Capcom har fem Resident Evil-titlar under utveckling

Det verkar alltså som att skräckfansen kommer få sitt lystmäte väl tillgodosett under de kommande åren...

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

Vi vet med säkerhet att vi inte är de enda som undrar när Capcom tänker utannonsera Resident Evil 9 och en remake av Dreamcast-klassikern Code: Veronica. Men medan vi fortfarande inte vet om detta någonsin kommer ske, så är vi ändå lite mer hoppfulla efter att den väldigt betrodde Cacom-insidern Dusk Golem nu avslöjat (via Reddit) att den japanska utvecklaren och utgivaren har hela fem Resident Evil-spel på gång.

Vilka spel detta handlar om, vet vi såklart inte, men Golem nämner specifikt att ett av dem är just Resident Evil 9. Med tanke på att Resident Evil Village släpptes för tre år sedan, borde det vara dags för en utannonsering snart, och det ryktas sedan tidigare att det blir seriens mest påkostade spel hittills.

Ett av de fyra andra spelen borde kunna vara en remake av Code: Veronica, och vi kan även tänka oss att Capcom har något planerat till lanseringen av Switch ersättare, vilken påstås ska släppas under året.

Resident Evil Requiem
Vi lär kunna räkna med åtminstone ett Resident Evil per år under överskådlig tid.

Relaterade texter



Loading next content