Skip to main content
Nyheter

Rykte: Turtles och Svampbob är gästförare i Sonic Racing: Crossworlds

Det verkar som om Sega och Paramounts goda samarbete nu sträcker sig längre än till de hyllade Sonic-filmerna...
Jonas Mäki Editor Sweden 3 juni 2025

Det är inte bara Mario Kart World som digitala kart-entusiaster väntar på just nu, utan vi har även Sonic Racing: Crossworlds att se fram emot senare i år. Här är det Sonic och hans många vänner (och ovänner) som tar plats bakom ratten för att tävla i stenhårda race i klassiska omgivningar.

Men kanske kommer de få ytterligare sällskap. Insidern p0wyful har tidigare läckt bilder från spelet, och hävdar nu att både Teenage Mutant Ninja Turtles samt SpongeBob kommer gästspela i Sonic Racing: Crossworlds. Med tanke på att båda dessa ägs av Paramount, som ju gör de hyllade Sonic-filmerna tillsammans med Sega, så verkar det inte alls vara särskilt orimligt.

Gästspel är idag oerhört vanligt i alla typer av spel med minsta live service-koppling och även andra spel i serien har haft gästspel, såsom Banjo-Kazooie i Sonic & Sega All-Stars Racing samt Nascar-föraren Danica Patrick och Wreck-It Ralph i Sonic & All-Stars Racing Transformed.

Med tanke på att läckaren har haft rätt tidigare, att Sonic Racing: Crossworlds handlar om att köra mellan olika världar via portaler och det rimliga i att Sega lånar varumärken från Paramount, så skulle detta mycket väl kunna visa sig stämma - men tills vidare är det givetvis bara ett obekräftat rykte.

Med det sagt... vad tycker du om iden att få köra kart med Turtles och tävla på en bana baserad på Bikini Bottom i Sonics kommande racingspel?

Släpps i år... men vi vet inte när. Dags på fredag?

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 952 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.