Rykte: Uppföljare till Journey to the Savage Planet är på gång
För över fyra och ett halvt år sedan släpptes den lite udda action-utforskaren Journey to the Savage Planet av studion Typhoon Studios, vilken drygt halvvägs in i utvecklingen av spelet köptes upp av Google. Vi tyckte om spelet här på redaktionen, men tyvärr strök studion med när Google lade ner hela sin spelsatsning drygt ett år efter lanseringen. Redan då ska en uppföljare ha varit i görningen, och kanske är det densamma som dykt upp nu igen?
När Google lade ner Typhoon Studios återbildades studion nämligen strax därefter under det nya namnet Racoon Logic, och nu har en titel misstänkt likt en uppföljare till deras Journey to the Savage Planet börjat florera på flera håll.
En ansökan om att varumärkesskydda namnet Revenge of the Savage Planet har skickats in till Canadian Intellectual Property Office, och en utlysning på Actors Access - en hemsida där företag annonserar jobb åt skådespelare - för ett spel kallat Project Lodestar har dykt upp. Enligt annonsen beskrivs Project Lodestar som "a follow-up to Journey to the Savage Planet" så kanske behövs det inte alltför mycket salt här, men helt säkra kan vi förstås inte vara. Förhoppningsvis har vi en officiell utannonsering att se fram emot inom kort.







