Redan innan James Gunn och Peter Safran fått ansvaret att förbättra kommande filmer, serier och spel baserade på DC Universe, hade företaget avbrutit ett antal projekt som de fruktade inte skulle leva upp till deras (eller kanske snarare våra) förväntningar, och den nya ledarduon fortsätter att drastiskt ändra planerna.
The Hollywood Reporters vanligtvis mycket pålitliga källor hävdar att Gunn och Safran nu utarbetat sina första planer för någon form av omstart av DC Universe filmuniversum, och att dessa bland annat skrotar den bekräftade uppföljaren till Wonder Woman 1984. Nu bör det noteras att planerna ännu inte godkänts, men källorna hävdar ändå att Patty Jenkins fått veta att Wonder Woman 3 inte passar in i det nya upplägget.
Som om det inte vore nog snackas det också om att stoppa hela Snyder-universumet så att Man of Steel 2, Black Adam 2 och en eventuell ny Aquaman ställs in, men återigen påpekas att planerna inte är godkända eller ens officiella ännu.
Oavsett vilket låter det ändå som att Gunn och Safran vill starta om allt som har med DC att göra från grunden. Det betyder inte nödvändigtvis att exempelvis Henry Cavill är borta som Superman, utan att han helt enkelt får reboota sin karaktär. Det har även ryktats om att Jason Momoa (Aquaman) skulle lämna rollen för att istället spela Lobo, något som passar in i dessa uppgifter.