Ryska styrkor har enligt uppgift återtagit kontrollen över mer än 800 kvadratkilometer territorium i Kursk-regionen, vilket markerar ett betydande skifte i den pågående konflikten med Ukraina. Enligt ryska tjänstemän (via Reuters) representerar detta territorium cirka 64 % av det land som Ukraina ursprungligen hade tagit efter invasionen förra året.
Generalöverste Sergej Rudskoi, en högt uppsatt rysk militär, betonade att landet avancerar på alla fronter, och att de ukrainska styrkorna nu befinner sig i en defensiv position sedan februari 2024. Han uppgav också att Ryssland kontrollerar 75 procent av regionerna Donetsk, Zaporizjzja och Cherson, och över 99 procent av Luhansk, regioner som Ryssland betraktar som en integrerad del av sitt territorium.
Med denna territoriella kontroll hävdar Rudskoi att konfliktens framtid inte hänger på Ukrainas förmåga att fortsätta motståndet, utan på om väst kommer att gå med på ett nytt europeiskt säkerhetsramverk som ligger i linje med ryska intressen. För närvarande återstår det att se hur det internationella samfundet kommer att reagera på denna utveckling.