Ryssland har skjutit upp flera planerade månuppdrag, vilket markerar ett bakslag för dess rymdprogram när USA fortsätter med en historisk bemannad resa runt månen.
Enligt rapporter har uppskjutningarna av Luna-28, Luna-29 och Luna-30 skjutits upp till mellan 2032 och 2036. Uppskjutningarna följer på tidigare bakslag, inklusive det misslyckade Luna-25-uppdraget som kraschade på månen 2023.
Förseningarna kommer samtidigt som NASA utvecklar sitt Artemis-program, där det senaste Artemis II-uppdraget skickade astronauter runt månen för första gången på över 50 år.
Ryssland har länge sett månutforskning som strategiskt viktig, särskilt i kapplöpningen om att utveckla potentiella resurser på månen. Dess rymdprogram har dock haft det svårt de senaste åren och hamnat efter både USA och Kina.