De senaste nyheterna om Ryssland och Ukraina. Moskvas strategiska drag att beslagta det USA-ägda konserveringsföretaget Glavprodukt kan snart leda till att företaget tillhandahåller viktiga förnödenheter till den ryska armén.
Detta togs under statlig kontroll i oktober 2024 och var det första amerikanska företaget som exproprierades av Kreml, vilket potentiellt kan påverka den känsliga relationen mellan USA och Ryssland när båda nationerna fortsätter förhandlingarna om kriget i Ukraina.
Nu visar ett nyligen avslöjat brev att företagets framtida verksamhet kommer att vara inriktad på att säkerställa en stabil livsmedelsproduktion för Rysslands försvarssektor. I takt med att utmätningar av tillgångar blir allt vanligare återstår det att se hur situationen kommer att utvecklas.