Det märks att E3 kommer allt närmare och det märks att hypen inför Xbox 2 och Playstation 3 börjar närma sig kokpunkten. Inte minst syns detta på att nätet svämmar över av rykten beträffande konsolernas prestanda men också deras utseenden. En del gör även sina egna bildtolkningar, vilka brukar vara riktigt fantasifulla.
Gamereactor kom över dessa bilder som påstås vara från Sonys E3-broschyr som ska delas ut på mässan. Självfallet är så inte fallet utan en fejk, men en ganska välgjord sådan och med ett par fräscha idéer som sätter igång fantasin.
Notera hur personen som gjort bilden gissar att Sony kommer att inkludera uttag för UMD-skivor, vilket alltså skulle innebära att enheten blir bakåtkompatibel med allt från PSOne till PS2 och PSP. En annan skön grej är dioden märkt Wireless, som alltså betyder att PS3 trådlöst kan kommunicera med omvärlden samt kanske även har sladdlösa handkontroller (notera att kontrollportar saknas). I övrigt finns uttag för minneskort (okänd storlek) samt Memory Stick Duo som kan rymma upp till 2 gigabyte.
Fejkbilder är alltid roliga, men kom som sagt ihåg att de är fejk.