Senare delen av förra året och tidigt 2017 var det uttagningar i Tekken 7-turneringar runt om i Norden. Nu ska turneringen avslutas med pompa och ståt.
Detta sker vid en stor final den 10 juni klockan 12:00. Och hur följer man detta då månntro? Jo, givetvis här på Gamereactor. Vi kommer köra en stor livestream med gäster, shoutcasting och mycket annat. De åtta bästa spelarna kommer slåss om en plats på fightingevenemanget EVO 2017.
Vi kommer bland annat få sällskap av Bandai Namcos Andreas Julisson som ska berätta mer om Tekken 7 och bandet Bataar som komponerat en av låtarna till spelet.
Det hela går som sagt av stapeln den 10 juni klockan 12:00 och du kan läsa mer om Tekken 7 och turneringen på vår hemsida.
