Ovanpå den goda nyheten kring Segas ekonomiska situation, speciellt beträffande deras sportspel, har företaget nu även meddelat att de ska hålla två events i Japan för att berätta lite kring kommande spelutgivelser.
Under namnet New Lineup Meeting 2003 Winter ska företaget i Tokyo den 1:a december samt i Osaka den 5:e december visa de spel som Sega räknar med att utge under första halvan av 2004.
Utöver dessa events har även Hisao Oguchi, Segas president, berättat att Sega under nästa år kommer att vidga sitt imperium med flera nya spel och karaktärer istället för att bara köra på med sina gamla varumärken som exempelvis Sonic och Virtua Fighter. Företaget kommer även att försöka expandera på västmarknaden.
Så Segafans har alltså något att se fram emot framöver!