Sentinels verkar vara en av de mest aggressivt anställande partner-e-sportorganisationerna i Valorant Champions Tour just nu, eftersom laget har gjort olika värvningar under de senaste veckorna. Mellan att ta in Zachary "zekken" Patrone och återvärva Tyson "TenZ" Ngo har laget nu meddelat två nya individer som kommer att gå med i dess led.
Och dessa två kommer från LOUD:s vm-vinnande skvadron 2022. Både Gustavo "Sacy" Rossi och Bryan "pANcada" Luna har gått med i Sentinels för säsongen 2023, som börjar med den brasilianska Kickoff Tournament i februari. Teamet meddelade undertecknandet via Twitter genom att helt enkelt säga: "Sa till dig att vi inte knullar runt".
Sentinels har för närvarande en komplett lista, förutsatt att Michael "höljer" Grzesiek håller sig kvar som proffs för säsongen 2023.