Shigeru Miyamoto har förbjudit snuskskämt i Super Mario-filmerna
Marios skapare säger dock att detta inte är orsaken till att Wario hittills inte fått vara med, så kanske dyker han upp i nästa rulle?
The Super Mario Galaxy Movie fortsätter göra rent hus på bio och hade nyligen premiär i Japan (som var flera veckor efter oss i väst). Äventyret har fått lite blandade betyg, där många tyckte filmens ursinniga tempo var lite för högt, något Shigeru Miyamoto dock protesterar emot.
I en intervju hos japanska Crank om filmen fick han frågan om vad han tänker på när det skapas film där barn är främsta målgruppen, och svarade bland annat att det inte blir tal om något snusk (översatt med Copilot):
"Jag ser barn som 'vuxna som bara har lite mindre kunskap'. Därför vill jag inte få dem att skratta åt snuskiga skämt, och jag har förbjudit Chris att använda sådana (skratt). Åh, men det är givetvis inte därför som Wario inte är med! Action är något som både vuxna och barn förstår lika bra, så jag tror att om vi fokuserar på action blir det en film som inte blir tråkig."
Som vi nyligen kunde berätta verkar arbetet med uppföljaren redan vara i full gång, med en premiär planerad till 2028. Förhoppningsvis dyker Wario upp då, men några sexanspelningar ska vi alltså inte räkna med.







