Jannik Sinner har utökat sin dominans i Six Kings Slam, genom att vinna den andra upplagan av uppvisningsturneringen i Riyadh, Saudiarabien, ta (återigen) den största prispengarna någonsin i tennis och ta revansch på Carlos Alcaraz för deras senaste final i US Open (och de sju andra gångerna Alcaraz slagit Sinner under de senaste två åren i officiella matcher).
Finalen slutade 6-2, 6-4 och varade i 1 timme och 13 minuter. Alcaraz sa att Sinner ibland känns som att "han spelar pingis" och berömde hans förbättrade serve. Han sa också att de har en speciell vänskap utanför planen bortsett från rivaliteten på planen. "Vi pratar mycket mer än vad folk tror".
"Du vill förbättra dig som spelare, och för det behöver du rivalitet, och ännu viktigare, en trevlig vänskap utanför planen. Vi har en mycket speciell vänskap", tillade Sinner till den förtjusta publiken i Riyadh, som tidigare hade sett Novak Djokovic dra sig ur sin match mot Taylor Fritz efter att ha förlorat första set i tiebreak, ett set som varade längre än finalen.
Den serbiske veteranspelaren gav upp efter ett fysiskt krävande set, och trots sina bästa avsikter kan hans 38-åriga kropp vara på väg att få slut på bensin. Djokovic är planerad att spela Nitto ATP Finals i november.