Från och med nu är 2024 Six Invitational i full gång. De bästa Rainbow Six: Siege lagen från hela världen har alla strömmat till Sao Paulo, Brasilien för att tävla om en del av en prispott på flera miljoner dollar och för att bli dubbade till nästa världsmästare.
Med detta evenemang pågående har Ubisoft avslöjat att de har tecknat partnerskap med sju enskilda företag i ett försök att säkerställa att SI2024 presenteras i sin bästa möjliga form.
Intel har valts ut som officiell evenemangspartner, Lenovo som officiell partner för bärbara datorer, JBL som officiell kringutrustningspartner, Eureka Ergonomics som officiell spelstolspartner, Kingston Technology som officiell SSD-partner, CTRL som officiell cookie-partner och Aura som officiell fiberpartner.
Vart och ett av de sju företagen representeras på evenemangets sändningskanaler, och på samma sätt används deras olika produkter av de professionella spelarna vid turneringen.
SI2024 avslutas den 25 februari, då den stora finalen hålls inför en livepublik på Ginásio do Ibirapuera.