Skadeuppdatering från Marc Márquez: MotoGP-mästaren räknar med att återvända innan säsongen är slut
Marc Márquez drabbades av en krasch direkt efter att ha vunnit MotoGP-mästerskapet.
Marc Márquez gick från att fira en historisk sjunde MotoGP-världsmästartitel (nionde totalt om man räknar med Moto 2 och Moto 3) till att drabbas av en smärtsam krasch precis i början av Indonesiens Grand Prix, när han kolliderade med Marco Bezzecchi. Efter fullständiga läkarundersökningar i Madrid har Ducati avslöjat att Márquez drabbades av en fraktur vid basen av karkoidprocessen och en ligamentskada i sin högra axel.
Den goda nyheten är att det inte finns några tecken på benförskjutning relaterad till Márquez tidigare axelskador och, åtminstone för tillfället, kommer han inte att behöva opereras, utan en immobilisering av axeln. Han kommer att behöva vila och kommer därför att missa flera Grand Prix. Han kommer inte att resa till Australien och Malaysia för dubbelmötet den 19 och 26 oktober.
Hans möjliga återkomst skulle vara Portugals Grand Prix den 9 november, eller Valencias Grand Prix, och säsongsfinalen den 16 november, mycket närmare hemmet, och där Marc Márquez skulle kunna njuta av att fira sin titel med sina lokala fans i Spanien.
Inte som han ville, men Marc Márquez kommer nu att få möjlighet att vila...
– Mitt mål är att vara tillbaka innan säsongen är slut, men utan att stressa fram saker utöver läkarnas rekommendationer. Både mina personliga och lagets huvudmål har uppnåtts, så nu är prioriteten att återhämta sig ordentligt och återvända till 100 procent, säger Márquez.

