Kinesiska Snail Games planerar att lansera sin Android-konsol Obox i både Kina och USA. Även om namnet kan låta som ett skämt, är det värt att notera att Snail Games är ett både stort och rikt företag som bland annat släppt onlinerollspelet Age of Wushu (vilket har runt sex miljoner spelare) samt är enormt framgångsrika på mobiltjänster.
Obox kör alltså Android och har en Nvidia K1-processor, vilken är densamma som driver Nvidia Shield-enheten. En rad olika konfigurationer erbjuds, däribland två olika processorhastigheter samt lagringsutrymme från 500 gigabyte upp till fyra terabyte. Obox kan även visa både 3D-grafik och 4K-video.
Snail Game kommer börja sälja Obox i Kina senare i vår och i USA några månader senare. Priset varierar mellan 99 till 499 dollar beroende på hårdvarukonfiguration. Något europeiskt premiärdatum är däremot inte spikat.