BMW har tagit sig till CES för att avslöja en lista med planerade uppgraderingar för sina underhållningsupplevelser i sina bilar. Förutom att lova att fler spel och appar blir tillgängliga i sina fordon har BMW lovat att användare snart kommer att kunna spela spel med en riktig videospelskontroll. Det finns inget exakt datum för när den här funktionen kommer att rullas ut, men vi vet att den kommer att fungera via Bluetooth och att den kommer att komma någon gång under 2024.
För att lägga till detta lovar BMW att stöd kommer att göra det möjligt för användare att titta på videoinnehåll på den centrala displayen i sina senaste BMW 7-seriebilar. Det innebär att du snart kommer att kunna titta på TiVo och andra filmer och TV-serier utan att behöva sitta i baksätet på bilen. BMW bekräftar också att stöd för ytterligare videoströmningsplattformar är under utveckling.
BMW använde också sitt CES-utseende för att visa upp hur AR-glasögon kan och kommer att användas för att "berika körupplevelsen i framtiden". Detta kommer att inkludera att tillhandahålla navigationsinstruktioner, varningsvarningar, underhållningsinnehåll, information om laddstationer och hjälp med parkeringssituationer. Detta är utöver att presentera och visa upp sin röstassistent, LLM, som snart kommer att få en fullständig lansering.