I vad som måste betraktas som ett rejält pinsamt avslöjande har det framkommit att Sony Europa, Liverpool-kontoret, varit in och ändrat på Wikipedia-sidan (fritt uppslagsverk som skapas av användarna) om Halo 3. Där har man gjort tillägget "Halo 3 won't look any better than Halo 2" i beskrivningen av spelet.
Upptåget upptäcktes och Wikipedia noterade att den som gjort tilltaget hade IP-nummer 217.18.23.2, vilket alltså ledde till SCEE. Det är nu ändrat och Halo 3-sidan är tillfälligt låst, men det är såklart oerhört pinsamt för Sony med hela historien, även om det sannolikt begåtts av en slumpmässig anställd och inte alls varit sanktionerat uppifrån.
Den senaste tiden har det framkommit att flera stora spelföretag ändrat texterna på sina egna Wikipedia-sidor (exempelvis EA som systematiskt tagit bort information om de personalproblem som uppmärksammades för några år sedan), men det här är första gången som konsolkriget på allvar kommit till Wikipedia.