Den 29 november släppte Playstation Japan en musikvideo dedikerad till sitt spelutbud, i vilken det finns diverse tecknade animationer blandat med gameplay, men nu har animationsspecialisterna Catsuka postat en jämförelse av Sonys animationer med andras, och det ser misstänkt mycket ut som att de är tagna.
Sony har sedan dess tagit bort videon (som i skrivande stund fortfarande kan ses här), och bland Catsukas jämförelser hittar vi bland annat Steven Universe, FLCL, Gobelins (en kommunikationsskola) och Souviens Ten-Zan.
Om du kollar svaren till Catsuka inlägg, finns även fler exempel och ansvarige regissören Kevin Baos sida på producerande agenturen Connection är också offline för tillfället (samt att folk uppmärksammat att han redan tidigare tycks ha stulit animationer). Några fans argumenterar för att det handlar om hyllningar från Sonys sida, men med tanke på att Sony plockade bort videon så snart det uppdagades, verkar det inte så.
