Sony arrangerar stort Playstation-event den 2 juni
Filmen kommer att vara över en timme lång och innehålla en längre titt på Insomniacs kommande Marvels Wolverine...
Vi har undrat vad planen varit för de andra stora utgivarna under den här not-E3-perioden, eftersom sommarsäsongen för Summer Game Fest fram till nyligen främst såg ut att ledas av Geoff Keighleys egen show samt Xbox Games Showcase, följt av en separat presentation för Gears of War: E-Day. Det har även cirkulerat rykten om en eventuell Nintendo-show i mitten av juni, men när det gäller Sony Interactive Entertainment har vi nu fått ett tydligt besked.
Startskottet för årets not-E3 har nu bekräftats, då Sony Interactive Entertainment kommer att hålla ett event den 2 juni klockan 23:00. Sändningen väntas bli ett stort evenemang med över en timme utannonseringar, uppdateringar och gameplay från olika studior runt om i världen, där en betydande del av fokus sägs ligga på Marvel's Wolverine.
Enligt informationen kommer showen att bjuda på "more than 60 minutes of updates, announcements, and gameplay reveals from top studios around the world", och Marvel's Wolverine inleder tydligen med en längre presentation som visar Logans brutala och obevekliga stridssystem samt nya detaljer om äventyret.
