Sony har tillsammans med leasingföretaget Raylo lanserat ett nytt upplägg i Storbritannien där spelare kan hyra en Playstation 5, där den billigaste modellen kan bli din för cirka 130 kronor i månaden - om du binder dig på ett 36 månader långt avtal.
Utöver konsolen så finns även annan Playstation-hårdvara, från utrustning till VR, men till skillnad från avbetalning så handlar det alltså om ren leasing: när avtalet löper ut äger spelaren inte konsolen utan måste returnera den eller fortsätta betala månadsvis. Inte ett vidare smart upplägg för långsiktigt spelande med andra ord.
Men för den som bara vill doppa tårna i ekosystemet och lira enstaka spel, så kan det mycket väl vara en vettig lösning. Samtidigt är det ju också en fingervisning om hur konsoler som tidigare ofta varit något som de flesta kan ha råd med - börjat bli mer av en lyxprodukt.
Erbjudandet är i nuläget begränsat till Storbritannien, men Sony har testat liknande upplägg på andra marknader tidigare. Kanske ett smakprov på framtiden måntro?
Kan du se denna typ av hyrkoncept bli populärt för hårdvara?
