Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Sony bygger egen Wii-fjärr

Patent på nytt tillbehör avslöjat
Jonas Mäki Editor Sweden 31 oktober 2008

Det har länge ryktats om en Wii-mote liknande handkontroll till Playstation 3 och rykten har talat om att den skulle använda ljud och Playstation Eye för att inte krocka med Nintendos patent, samt även kunna plockas isär. Det verkar som att allt detta var sant, för nu uppdagas att Sony nyligen tagit patent på en fjärrkontrollsliknande tingest som mycket riktigt använder ljud och Playstation Eye för att känna av precis hur den rör sig och accelererar.

Dessutom går den att modifiera som synes på bilderna och även byggas ihop till en längre pryl. Det spelmässiga förslag Sony visat i patentet visar svärdsfighting, vilket absolut inte behöver betyda någonting, men indikerar att man åtminstone tänkt i banorna om svärdsviftande.

Patentet är nyss taget så räkna med att en lansering är långt borta. Tidigast lär den visas under Game Developers Conference i vår. Men att både Microsoft och Sony fortsätter att försöka apa efter Nintendos framgångar med Wii blir alltmer uppenbart.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 969 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.