Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Sony höjer Steam-priserna på spel i utvalda regioner

Kanada, Japan och Sydkorea finns bland länderna som fått se prislapparna öka ganska rejält på Sonys titlar...
Jonas Mäki Editor Sweden 20 april 2023

De alltid lika skarpsynta användarna på Resetera har noterat att Sony höjt priserna på några av sina spel som släppts till Steam.

Kanada är en av de regioner där detta har skett och priserna har höjts från 69,99 dollar till 79,99 dollar, och vissa länder har fått en ännu större höjning (ett av dem är Argentina, vilket förmodligen har att göra med deras absolut massiva inflation). Hittills har Sony inte kommenterat varför de har gjort detta, så vi vet inte om fler länder kommer läggas till eller om Playstation också kommer påverkas.

Sony var också den första konsoltillverkaren den här generationen som höjde priserna på sina spel (i början av generationen) och sin hårdvara (förra året). Detta har så småningom följts av Microsoft och i viss mån även Nintendo med The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom.

Förhoppningsvis är denna prishöjning en isolerad händelse eftersom många människor för närvarande redan kämpar med ekonomin.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 969 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.