Tidigare i år lanserade Sony Playstation Plus på nytt genom att slå ihop tjänsten med Playstation Now och införa flera olika nivåer. Det innebär att du genom att betala lite mer kan få tillgång till ett större utbud av spel, precis som med Game Pass, även om nya titlar fortfarande saknas.
Men Sony medger nu att siffrorna släpar efter även efter den omfattande nylanseringen (tjänsten har tappat prenumeranter tre kvartal i rad). Som svar på det planerade köpet av Activision Blizzard säger Sony att de inte kunnat konkurrera med Game Pass:
"Game Pass leads PlayStation Plus significantly. Microsoft already has a substantial lead in multi-game subscription services. Game Pass has 29 million subscribers to Xbox Game Pass console and Xbox Game Pass Ultimate, and is expected to grow substantially in the future. The multi-game subscription tiers of PlayStation Plus considerably lag [behind]."
Det är för övrigt första gången vi hör talas om 29 miljoner Game Pass-prenumeranter, även om det alltså är Sonys estimat och inget Microsoft kommunicerat. Även om Sony säger sig inte kunna konkurrera mot Game Pass med Playstation Plus, så är det värt att minnas att de heller inte lägger till nya spel i sin tjänst, något som säkert skulle öka populariteten och göra att de vore i en bättre position att tävla.
Tycker du att detta är ett bra argument från Sonys del för att stoppa Activision Blizzard-uppköpet?
