Det var många gamers som besviket fick konstatera att de blivit utan en Playstation 5-förhandsbokning, efter bristfällig kommunikation från Sonys sida. De gav väldigt kort varsel och butikerna satte dessutom igång innan den tid Sony satte, och med en så efterlängtad konsol tog det såklart slut snabbt.
Det ledde till en uppsjö av klagomål i sociala medier från folk som aldrig ens fick chansen att boka, men lyckligtvis har Sony hört detta. Nu skriver det på Twitter att det tyvärr inte varit så smidigt som det borde ha varit, men att du fortfarande har chansen att komma över en konsol i år:
"Let's be honest: PS5 preorders could have been a lot smoother. We truly apologize for that.
Over the next few days, we will release more PS5 consoles for preorder - retailers will share more details. And more PS5s will be available through the end of the year."
Och detta är såklart ett initiativ vi uppskattar från Sony. Misstag sker, men medger man det så brukar folk vara benägna att godta saken. Förhoppningsvis kommer det att fungera bättre framledes för Sony. Även Microsoft i i full färd med förhandsbokningar för Xbox Series S och Xbox Series X, vilket startar imorgon klockan 09:00. Du kan läsa mer om detta här om du tänkt boka din konsol.