Under Nintendos pressevent utannonserades att Psyonix larvigt populära Rocket League är på väg till Switch, och dessutom ska utrustas med så kallat "cross platform"-stöd så det ska gå att spela online även mot de som har andra enheter.
Nu har Psyonix förklarat funktionen närmare på Rocketleague.com, men det visar sig att ett format inte deltar i detta - Playstation 4:
"Online Multiplayer supports up to eight players, and Cross-Network play will be supported as well, allowing Switch players to hit the field with players on Steam and Xbox One."
De som har Playstation 4 får alltså bara spela mot andra på samma format eller PC, medan de med PC, Switch eller Xbox One kan lira mot varandra fritt. Med tanke på att Sony i marknadsföringen hävdar att Playstation 4 är "for the players" så rimmar det lite illa att neka just denna publik större frihet, eller vad tycker du om saken?
Detta är för övrigt andra gången på kort tid Sony bestämmer sig för att inte tillåta konceptet. Jez Corden avslöjade nämligen nyligen via Twitter att samma besked gäller Minecraft.