Sony låter meddela att deras mål om en miljon skeppade konsoler till Nordamerika under 2006 blev uppnått. Talespersonen Dave Karraker säger att de skeppat ut alla enheter med flygplan från fabrik för att förkorta leveranstiderna, och att de kan tänka sig att fortsätta under våret.
Även om en miljon skeppade enheter är bra, bör det dock inflikas att det ursprungliga målet var att ha skeppat fyra miljoner konsoler under 2006. Därefter reviderades målet till två miljoner varpå det reviderades igen till en miljon enheter i USA, vilket Sony alltså klarade av att uppnå.
Samtidigt som Sonys uppgifter publicerades, gick även Microsoft ut och sade att de klarade sitt mål om tio miljoner skeppade Xbox 360-enheter innan slutet av 2006. Totalt har 10,4 miljoner lämnat fabrikerna sedan lanseringen i november 2005.