Varje helg har Microsoft något som de kallar Free Play Days, vilket är ett urval av vanligtvis tre titlar som kan spelas utan extra kostnad. Vi brukar rapportera om detta när det ingår intressanta spel - och det är precis så vi skulle beskriva urvalet den här gången. Dessa tre kan alla med Xbox Live Gold och Xbox Game Pass Ultimate ladda ner och spela från och med nu och fram till måndag morgon.
• Biomutant
• Hunting Simulator 2
• PGA Tour 2K21
Under den här perioden säljs dessa även med en ganska stor rabatt (35-67 % rabatt) och du kommer naturligtvis att kunna spela dem som vanligt, låsa upp Achievements och behålla sparfilen om du bestämmer dig för att köpa något av dem.
Varför inte passa på att prova Biomutant, besöka moder natur i Hunting Simulator 2 eller slå några bollar i PGA Tour 2K21?
