Du känner garanterat till det vid det här laget, men varje helg erbjuder Microsoft ett urval (oftast tre) spel som Xbox Live Gold- och Game Pass Ultimate-prenumeranter kan ladda ner och spela utan extra kostnad. Detta erbjudande kallas Free Play Days och har nu sparkat igång för veckan, och varar fram till klockan 09:00 måndag morgon. Detta ger dig gott om tid att utforska titlarna, och kanske rent av lira igenom dem.
Som vanligt finns det också ganska stora rabatter på de tillgängliga spelet, och den här veckan är inget undantag. Här är de spel som ingår:
- Control (Xbox One Version)
- Crime Boss: Rockay City
- Madden NFL 24
(75% rabatt)
(30% rabatt)
(25% rabatt)
Madden NFL 24 släpptes för några veckor sedan och du bör absolut köra en match mellan Detroit Lions och Kansas City Chiefs som uppvärmning, detta eftersom kickoffen för NFL-säsongen mellan dessa två lag äger rum idag. Control är ett äventyr från Remedy som har fått mycket beröm, och som vi varmt kan rekommendera. Slutligen har vi Crime Boss: Rockay City som fått blandade recensioner, men som innehåller den kanske mest spektakulära ensemblen röstskådespelare i ett spel någonsin med stjärnor som var kända i slutet av 80-talet och 90-talet (som Chuck Norris, Danny Glover, Danny Trejo, Kim Basinger, Michael Madsen, Vanilla Ice och många fler).
Kommer du att ge något av dessa en chans i helgen?
