Det är snart dags för premiären av Stalker 2: Heart of Chornobyl efter drygt två års förseningar. Dessa har i hög grad orsakats av Rysslands krig mot Ukraina, vilket tvingat den ukrainska utvecklaren till drastiska åtgärder och tyvärr även lett till dödsfall.
Men medan resten av världen ser fram emot att få spela Stalker 2: Heart of Chornobyl, verkar inte Rysslands ledning vara lika lycklig. Ryssland har som bekant stängt alla fria medier och förbjudit allt de betraktar som antiryskt, vilket ofta tar sig smått komiska former.
Nu rapporterar statsdumans ledamot Anton Gorelki i statskontrollerade RIA Novosti (via VGC) att spelet kan förbjudas helt och hållet om det visar sig att Stalker 2: Heart of Chornobyl "justifies terrorism" eller är "anti-Russian". Och det stannar inte där, utan juridiska rådgivaren Mikhail Mushailev lägger till att det kan vara ett brott att överhuvudtaget köpa spelet eftersom det är att stödja en "hostile force" (i betydelsen landet som Ryssland försöker invadera).
Som ren fotnot kan inflikas att Ryssland i krigets början tog kontroll över Tjernobyl, som ju är platsen spelet utspelas i. Efter drygt en månad blev de dock utkörda och området vi digitalt ska få besöka i Stalker 2: Heart of Chornobyl är idag alltså återigen kontrollerat av Ukraina.
Stalker 2: Heart of Chornobyl släpps den 20 november till PC och Xbox Series S/X - utom i Ryssland uppenbarligen. Det ingår dessutom med Game Pass.

Vad tycker du om tilltag som dessa?