StarLadder Budapest Major 2025: Astralis, M80 och Ninjas i pyjamas knockade
Steg 2 är över och ett antal stora lag klarade inte att ta sig till steg 3.
Igår pratade vi om de sista och avgörande matcherna för Steg 2 av StarLadder Budapest Major, och hur sex lag tävlade om de tre sista platserna i Stage 3. Dessa spel finns nu i böckerna och några stora och välkända organisationer klarade sig inte.
Resultaten från gårdagens spel innebar att Team Liquid slog ut Astralis, att Passion UA skickade M80 hem, och 3DMax eskorterade Ninjas in Pyjamas på ett plan tillbaka till Sverige också.
De tre vinnarna säkrar platser i den tredje och sista fasen av den pågående turneringen som pågår imorgon, den 4 december. Här kommer de åtta slutspelslagen att avgöras, medan ytterligare åtta lag slås ut. Och med Stage 2 i böckerna vet vi den inledande matchlistan för Stage 3. Du kan se dessa nedan, med förbehållet att andra omgången och framåt inte kommer att seedas förrän dessa är över.
- Furia mot Natus Vincere
- Team Vitality mot FaZe Clan
- Team Falcons mot B8
- The MongolZ vs. Imperial Esports
- Mouz vs. Parivision
- Team Spirit vs. Team Liquid
- G2 Esports vs. Passion UA
- PaiN Gaming vs. 3DMax




