Skip to main content
Nyheter

Steam Next Fest är tillbaka med hundratals demos att prova på

Spela gratisspel hela veckan och lägg sedan till dem på din önskelista för att hålla koll på när de släpps...
Jonas Mäki Editor Sweden 15 oktober 2025

Om du mot förmodan inte redan har en enorm spelhög som väntar att ta dig igenom - eller helt enkelt bara vill ignorera den och prova något nytt - ger Steam Next Fest dig just nu tillgång till hundratals spelbara demos. Som vid tidigare tillfällen arrangerar Steam en festival fylld med demos från olika genrer, där vi spelare får chansen att testa kommande titlar och bilda en uppfattning om vad som väntar.

Det finns hundratals demos att välja bland på via Steam Next Fest-sidan, men festivalen pågår bara till den 20 oktober, så tiden räcker knappast till för att prova allt. För den som vill ha några snabba tips bjuder vi nedan på tio utvalda demoversioner från olika genrer - en liten vägledning i havet av alternativ:

  • Tides of Tomorrow - Adventure/Choices Matter
  • Cloudheim - RPG/Adventure/Multiplayer
  • Ambrosia - Action/Adventure/Stylised
  • All Hands on Deck - Puzzle/Co-Op/Cute
  • Bru & Boegie: Episode 1 - Get da Milk! - Surreal/Point-and-Click
  • Skate Story - Adventure/Singleplayer/Indie
  • Tears of Metal - Third-Person/Action/Roguelite
  • Hobby Horse: First Ride - Simulator/Funny
  • Servant of the Lake - Puzzle/Point-and-Click
  • Digested - Horror/Survival Horror

Självklart finns det mängder av andra spel att upptäcka under Steam Next Fest för den som vill utforska själv. Och efter en snabb titt på startsidan verkar det lyckligtvis inte som att vi behöver plöja oss igenom alltför många roguelike-kortspel i år.

Som vi kunde berätta under natten har Steam nyligen slagit ett rekord i antalet användare, och man kan tänka sig att Steam Next Fest har en liten del i framgången - för det är onekligen en generös deal.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 952 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.