Svenska
Gamereactor
hårdvarurecensioner

Steelseries Siberia V2 USB

Steelseries har uppdaterat sitt Siberia-headset med en USB-version. Ljud och komfort är lika bra som vanligt - men användningsområdet mer begränsat och priset högre

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i

Steelseries har gott rykte i gamingkretsar och det med rätta. Man bygger lätta, bekväma headset med smarta detaljer och framförallt ett genomgående bra ljud. Siberia-headsetet är en av storsäljarna, som idag kan köpas för fyndpriser nedåt 600 kronor, nya.

HQ

Sedan en tid finns en USB-version av Siberia, kallad Siberia V2 USB. Grunddesignen är densamma med en lätt, bekväm design och kåpor som sitter skönt på huvudet. Men här serveras vi en USB-anslutning istället för de vanliga 3,5mm-kontakterna. Det innebär att det inte funkar att använda V2 USB med en vanlig Ipod eller liknande. Fördelen är däremot att den som saknar ett hyggligt ljudkort kan få bra ljudkvalitet ändå.

Komforten är lika hög som i det traditionella Siberia-headsetet, med ett mjukt fjädrande huvudband och väl vadderade kåpor som funkar även för glasögonanvändare. Trycket är inte överdrivet hårt över huvudet och det funkar att använda V2 USB även under väldigt långa sittningar. Mikrofonen är utdragbar och kan gömmas i ena kåpan om man inte använder den - en smart detalj. Belysningen i kåporna är en smaksak men den är inget som stör vare sig användaren eller folk bredvid.

Kvalitetsmässigt känns V2 USB helt okej. Det är lite plastigt och lurarna känns inte lika rigida som dyrare lurar. Det skulle absolut vara ett problem med ett par normala lurar men eftersom dessa bara går att använda vid datorn hemma (i princip i alla fall) bör det inte bli ett lika stort problem eftersom slitaget där är mindre än "on the road". Med det sagt finns det headset som har snäppet bättre kvalitetskänsla.

Steelseries Siberia V2 USB
Siberia V2 USB.
Detta är en annons:

Ljudmässigt är V2 USB en positiv överraskning. Det finns som väntat en mycket god basrespons (inte oväntat med så stora drivelement som 50mm) men tack och lov har man inte tweakat ljudet för hårt. Ljudbilden är vid och öppen och även lite äldre typer av musik med mycket akustiska instrument har en naturlig klang och väl utsträckt diskant utan tendens till sibilans. I spel och film är resultatet detsamma - ett omslutande och engagerande ljud utan att man tappar hörbarheten och klarheten i det område där rösterna ligger.

V2 USB är ett vanligt stereo-headset men finns också i en version med virtuell 7.1 surround. Vi har bara testat stereoversionen och kan därför bara uttala oss om den. Köper du ett stereo-headset kan du dock, om du vill, skapa kvasi-surround med externa plug-ins och liknande, från andra leverantörer.

Steelseries har gjort ett bra jobb med V2 USB. Det är ett som behållit de bra sakerna hos föregångaren - och vässats lite. Eftersom det har USB-kontakt är det bara aktuellt för datoranvändare och priset är dessutom 50% högre än för den "vanliga versionen". 900 är inte svindyrt i och för sig, men frågan är därför vad mervärdet består i?

07 Gamereactor Sverige
7 / 10
+
Bra ljud överlag, smart mikrofon, lätta på huvudet
-
Högt pris, bara USB-kontakt, frågetecken för hållbarheten
overall score
Detta är Gamereactor-nätverkets medelbetyg Du kan sätta ditt eget betyg genom att klicka här

Relaterade texter

Steelseries Siberia V2 USB

Steelseries Siberia V2 USB

HÅRDVARURECENSION. Skrivet av Henrik Persson

Steelseries har uppdaterat sitt Siberia-headset med en USB-version. Ljud och komfort är lika bra som vanligt - men användningsområdet mer begränsat och priset högre



Loading next content