Nej, så vitt vi vet är Disclosure Day inte en direkt uppföljare till Steven Spielbergs klassiker Close Encounters of the Third Kind. Men i en artikel hos Empire från den andra april berättar huvudrollsinnehavaren Emily Blunt om den nya filmens tematiska kopplingar till klassikern från 49 år sedan.
Det är enkelt att föreställa sig att människans möte med rymdvarelser i Close Encounters of the Third Kind skulle hemlighållits från allmänheten i så stor utsträckning som möjligt. I Disclosure day får vi se vad som händer när det blir till allmän kännedom.

Disclosure Day handlar alltså om vad som händer när jordens befolkning får reda på att det finns utomjordingar på riktigt. Det skapar oro, rädsla och många frågor i samhället. Emily Blunt spelar en person som försöker förstå vad som händer samtidigt som hon dras in i något mycket större och komplicerat än hon först anat.
Filmen har svensk premiär 12:e juni. Vad är era förväntningar på filmen?