För ungefär tre veckor sedan kunde Gamereactor rapportera att LG försökte blockera Sonys försäljning av Playstation 3 som en följd av ett patentintrång. Nu har man skridit till handling, skriver VG247, och all Playstation 3-import till Europa är blockerad i minst tio dagar.
Brittiska dagstidningen The Guardian rapporterar att det redan nu sitter tiotusentals Playstation 3-enheter i de holländska tullarna och väntar på att skeppas ut i Europa. Normalt importeras runt 100 000 konsoler i veckan. Sony uppges jobba febrilt på att få importförbudet upphävt, medan LG jobbar på det motsatta, det vill säga att få det förlängt.
Samtidigt försöker LG även få till ett totalförbud mot att sälja Playstation 3 i USA. Allt på grund av ett påstått patentintrång. Om LG får rätt kommer Sony tvingas betala skadestånd till LG för varje Playstation 3-enhet man någonsin sålt, vilket enligt de senaste officiella siffrorna var 47,9 miljoner.
Sony uppges ha runt 2-3 veckors eget lager i Europa som skydd mot leveransstörningar, så ännu ska striden med LG förhoppningsvis inte märkas för kunderna. Men inom någon vecka kan alltså Playstation 3 komma att bli en verklig bristvara, vilket för Sonys del vore katastrof.