Trots att Streets of Rage var bland Segas populäraste spel under 16 bits-eran, och trots att de än idag är populära bland retrofans så har Sega aldrig gjort något fjärde spel i serien. Men det har varit planerat, flera gånger, rapporterar Destructoid.
De har snackat med seriens kompositör, Yuzo Koshiro, som säger att han faktiskt gjorde musiken till en fjärde del i serien för tio år sedan, men att Sega sedan skrotade spelet. Och sedan dess har det varit tyst.
Koshiro säger dock att han gärna skulle vilja göra musik till Streets of Rage 4 och skulle idag välja mer moderna club-liknande toner.
Skulle du vilja ha ett nytt Streets of Rage, och skulle du isåfall vilja ha det utformat som en retro-flirt eller ett helt nytt, modernt spel?